Jak radzić sobie ze stresem podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowy kwalifikacyjne mogą być stresujące. Dziewięćdziesiąt trzy procent kandydatów denerwuje się przed rozmową. Choć nerwy podczas rozmów kwalifikacyjnych są powszechne – zwłaszcza jeśli jesteś osobą starszą, która nie ubiegała się o nową pracę od lat – są pewne rzeczy, które możesz zrobić przed i w trakcie rozmowy, aby otrząsnąć się z tych nerwów i zrobić dobre wrażenie.

Przed rozmową kwalifikacyjną

Przygotowanie i praktyka

Przygotowanie może znacznie pomóc w opanowaniu nerwów. Nie chcesz zabrzmieć, jakbyś przećwiczył zbyt wiele odpowiedzi, ale im bardziej będziesz wiedział, co masz zamiar powiedzieć, tym bardziej będziesz pewny siebie.

Proponuje też spędzić trochę czasu przed lustrem, zwracając uwagę na swoje reakcje i język ciała. To może pomóc Ci wprowadzić poprawki do tego, co mówisz i dopracować swoje odpowiedzi. Jeśli ćwiczysz z rodziną lub przyjaciółmi, wybierz kogoś, kto będzie szczery z tobą o rzeczach, które możesz poprawić.

Daj sobie czas

Ostatnią rzeczą, której pragniesz, jest poczucie stresu i pośpiechu, kiedy zaczynasz rozmowę, więc zaplanuj to odpowiednio. Jeśli przeprowadzasz rozmowę kwalifikacyjną w formie wideo, daj sobie dużo czasu przed i po rozmowie, abyś nie czuł się w pośpiechu

Jeśli podróżujesz na rozmowę kwalifikacyjną w cztery oczy, wyznacz trasę wcześniej i zaplanuj przybycie do miejsca przeznaczenia pół godziny lub 45 minut wcześniej. Ale w recepcji zamelduj się dopiero na 15 minut przed umówioną wizytą. Lepiej poczekać niż się spóźnić, co zrobi złe wrażenie i zwiększy poziom stresu.

Podczas rozmowy

Przyjmij silną postawę

Język ciała może sprawić, że poczujesz się pewniej. Silna postawa to coś, co sprawia, że wydajesz się bardziej pewny siebie, zarówno osobiście, jak i wirtualnie. Przed odpowiedzią na pytanie weź głęboki oddech i wyprostuj ciało, bo to może sprawić, że poczujesz się pewniej.

Zarządzaj swoim dialogiem wewnętrznym

W sytuacjach stresowych dialog wewnętrzny może stać się negatywny. Pamiętaj, że jesteś tam, bo firma uważa, że jesteś dobrym kandydatem. Jeśli przeprowadzasz wywiad wideo i ktoś wydaje się rozproszony lub rozłączony, pamiętaj, że nie wiesz, z czym ta osoba ma do czynienia poza wideokonferencją. Pozostań skupiony i ucisz negatywną gadkę w swojej głowie.

Opanuj swoje nerwy

Jeśli jesteś na rozmowie kwalifikacyjnej i czujesz się bardzo zdenerwowany, weź łyk wody lub weź głęboki oddech. Przyznaj, że jesteś zdenerwowany i zapytaj, czy możesz zatrzymać się na chwilę. Wszyscy rozumieją, że rozmowy kwalifikacyjne to trochę denerwujący czas. Jeśli nie wiesz jak zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, tutaj znajdziesz odpowiedź.