Czy zakup starego domu na kredyt ma sens?

dom

Zakup nieruchomości z rynku wtórnego wiąże się ze sporym wydatkiem. Nierzadko domy sprzed lat są nawet droższe od nowych. Wszystko oczywiście zależy od ich stanu, wielkości czy lokalizacji. Wśród domów z rynku wtórnego są też nieruchomości, które najlepsze lata dawno mają już za sobą. Ich wielką zaletą jest cena sprzedaży. Są zauważalnie tańsze niż domy w lepszym stanie. Jednak i w przypadku starego domu do remontu trzeba liczyć się z koniecznością wydania na zakup co najmniej 100 tysięcy złotych. Nie każdy dysponuje taką gotówką. Można oczywiście wziąć kredyt hipoteczny. Czy jednak zakup starego domu na kredyt to dobry pomysł? 

Stan domu ma duże znaczenie

Jesli rozważamy zakup nieruchomości do remontu, musimy wiedzieć, że bank nie na każdy taki dom będzie chciał udzielić kredytu. Nieruchomość wraz z działką zawsze jest zabezpieczeniem kredytu. Jeśli dom jest przysłowiową ruiną, bank może nie chcieć udzielić kredytu z oczywistego powodu. Jeśli kredytobiorca nie będzie spłącać zadłużenia i bank przejmie dom, nie sprzeda go szybko ani za dobrą cenę. Zdarza się nawet, że bank wymaga dokumentacji fotograficznej domu i działki. Po analizie zdjęć – na przykład – może nakażać posprzątanie działki, usunięcie drzew czy krzewów i inne prace, które sprawią, zę działka będzie wyglądać nieco atrakcyjniej. Dopiero po ich wykonaniu wyda pozytywną decyzję o przyznaniu kredytu.

Kredyt można wziąć również na remont domu

Nie każdy wie, że bank może udzielić kredytu nie tylko na zakup starego domu do remontu, ale i na jego remont. Oczywiście konieczne będzie tu sporządzenie kosztorysu remontu. Może to zrobić osoba z firmy budowlanej, która będzie wykonywać remont. Bank na pewno zażąda umowy z firmą, której pracownicy będą dom remontować. Może też wypłacać pieniądze na remont w ratach. Dopiero po zrealizowaniu jakichś prac przelewać pieniądze na kolejne etapy remontu. Taki kredyt na remont to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu prace remontowe uda się wykonać szybciej, łatwiej i bez nadwyrężania domowego budżetu. 

Polując na mieszkanie, możesz też zahaczyć o dodatkowe źródła dochodu, żeby zdobyć swoje wymarzone gniazdko. Sprawdź je pod linkiem https://www.beztajemnic.pl/poszukiwanie-dodatkowego-zrodla-dochodu/.

Podsumowując

Jesli stary dom do remontu jest w akceptowalnym stanie, zakup takiej nieruchomości na kredyt ma sens. Warto też rozważyć, czy przy okazji nie zdecydować się na kredyt na remont. Oczywiście taka pożyczka to zobowiązanie. Decydować się na nią należy tylko wtedy, gdy mamy pewność, że spłacanie rat nie będzie dużym problemem. 

Warto też pamiętać, że po dobrze wykonanym remoncie stary dom zyska znacznie na wartości. Po spłacie kredytu można oczywiście nadal w nim mieszkać, można też go sprzedać. Cena sprzedaży bez wątpienia zaś będzie dużo wyższa niż wcześniejsza cena zakupu.